Bipolar Order

Dwaj równorzędni liderzy – świeżo upieczony ojciec i twardo stąpający po ziemi Kaszub. Dwa odrębne źródła inspiracji – młoda nowojorska scena jazzowa i brzmienia folklorystyczne z elementami otwartej improwizacji. Bipolar Order to dwie różne energie, które ścierają się ze sobą tworząc na scenie zupełnie nowy Twór.

Grupa powstała z inicjatywy gitarzysty Jakuba Żołubaka i saksofonisty Mateusza Chorążewicza. Skład uzupełnia basista Rafał Hajduga oraz perkusista Maciek Wojcieszuk. Repertuar zespołu to autorskie kompozycje czerpiące ze współczesnej młodej nowojorskiej sceny jazzowej, inspirowane słowiańskim i skandynawskim folkiem oraz muzyką improwizowaną. Grupa nie zamyka się w żadnych ramach stylistycznych. Swobodna ekspresja muzyczna jest jednym z filarów twórczości zespołu.

Debiutancki album – Duality

Album „Duality” znalazł się wśród trzech najciekawszych debiutów 2019 roku w zestawieniu Focus On Debut organizowanego przez serwis Polish-Jazz.blogspot.com.

Płyta dała grupie możliwość uplasowania się wśród najlepszych zespołów kategorii Nowa Nadzieja w dorocznej ankiecie czytelników JazzForum. Ponadto, w tym samym plebiscycie, liderzy projektu znaleźli się pośród najbardziej docenianych instrumentalistów swoich kategorii.

W maju 2020 roku album został uznany „Płytą tygodnia” w RadioJazz.FM.

Skład

Jakub Żołubak

Gitarzysta jazzowy, kompozytor. Edukację pobierał we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Uczestnik licznych warsztatów gitarowych i jazzowych, nauczyciel, autor rozpowszechnionych w kilku tysiącach egzemplarzy multimedialnych kursów gry na gitarze, od kilku lat związany z warszawską sceną jazzową.

Mateusz Chorążewicz

Saksofonista, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie saksofonu jazzowego Macieja Obary, uczestnik wielu warsztatów prowadzonych przez takie postacie jak Jim Black, Dominik Wania, Zohar Fresco, Andy Middleton, John Escreet, czy Wayne Horvitz. W sezonie 2015/2016 był członkiem zespołu instrumentalnego Mazowieckiego Teatru Muzycznego.

Rafał Hajduga

Kontrabasista/gitarzysta basowy. Nieustannie poszukujący nowych brzmień oraz połączeń między muzyką akustyczną i elektroniczną. Występował z wieloma wybitnymi artystami takimi jak: Janusz Muniak, Vadim Brodski, Ania Rusowicz, Stanisław Soyka, Paweł Kaczmarczyk, Polska Orkiestra Radiowa, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, The Dumplings, Yuuki,  New Life’m. Występował na licznych festiwalach w Polsce i za granicą m.in. na Open’er Festival, Bielska Zadymka Jazzowa, Bluesroads Festival, Slot Art Festival, Landesjazzfestn Rheinland-Pfalz.

Maciek Wojcieszuk

Perkusista, kompozytor – urodzony w 1990 roku w Lublinie. Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie dr Adama Buczka oraz PWSM przy ulicy Bednarskiej w klasie p. Czesława Bartkowskiego. Wraz z Radosławem Łukaszewiczem i Michałem Załęskim współtworzy USG Trio, zespół prezentujący autorskie kompozycje. Jego własny zespół (Maciek Wojcieszuk Quintet) został doceniony nagrodą Grand Prix na festiwalu Getxo Jazz w Hiszpanii w 2015 r . Od 2017 r. członek zespołu HoTS.

Video

Nadchodzące koncerty

Nothinng planned yet

Minione wydarzenia

Date City Venue Country
Trasa: Autumn Mini Tour
2 października 2020 Sopot, Pomorskie Teatr BOTO PL
Time: 21:00. Admission: 25 PLN. Address: Bohaterów Monte Cassino 54B.
1 października 2020 Elbląg, Warmińsko-mazurskie Mjazzga PL
Time: 20:00. Admission: 30 PLN. Address: Kowalska 1-2C.
25 września 2020 Warszawa, Mazowieckie Skład Butelek PL
Time: 20:30. Admission: 20 PLN. Address: 11 Listopada 22.
22 listopada 2019 Suwałki, Podlaskie Restauracja Rozmarino PL
Time: 19:00. Address: Kościuszki 75.
21 listopada 2019 Warszawa, Mazowieckie Six Seasons PL
Time: 20:00. Address: Franciszka Klimaczaka 15/7. Oficjalna premiera albumu „Duality”

Galeria

Dyskografia

Duality


1. Changes 6:27
2. Devil’s Bridge 4:05
3. Things You Do at 2 a.m. 6:22
4. Sad Squirrel 8:14
5. Apartment for Sale 5:05
6. The Death of Melisande 11:38
7. Bipolar Order 8:25

Produced by Bipolar Order
Recorded by Jeremiasz Hendzel at Quality Studio, Warsaw, Poland, 29 & 30.04.2019
Mixed & mastered by Robert Szczytowicz at 1234studio, Warsaw, Poland
Cover design by Magda Zasłona

The Death of Melisande loosely based on Pelléas et Mélisande, Op. 46 by Jean Sibelius

The Lockdown


Singiel „The Lockdown” nagrany został w domowym zaciszu każdego z muzyków w trakcie lockdownu związanego z COVID-19. Kompozycja także powstawała zdalnie. Za produkcję projektu Bipolar Order odpowiada nowa wytwórnia Ankluz Records.

Intro bazuje na utworzenie Ludolfa Nielsena Babelstårnet, Op.35.

Produced by Bipolar Order.
Mixed & mastered by Robert Szczytowicz at 1234studio, Warsaw, Poland.

© Jakub Żołubak / Mateusz Chorążewicz
℗ Ankluz Records

 

Dla prasy

Oferta, [PDF]

Press kit, [PDF, DOCX]

FotoPack, [RAR]​​

Rider i StagePlan, [PDF]

Kontakt

Booking:

Natalia Budzińska

T: 531-253-533

E: contact@BipolarOrder.com